Klapka: COVID podruhé

Tak tu máme 2. vlnu, nového plukovníka pandemické bitvy, staronový nouzový stav a spoustu kolujících vtipů na nařízení vlády…

Jak se cítíte? Co to s vámi dělá? A co s vašimi blízkými, kolegy/němi, známými?

Jste naštvaní, rozmrzelí, rezignovaní? V napětí? Cítíte obavy?

Nebo jste naopak zahájili svůj vnitřní bojkot?

Rozklíčovat v sobě emoce, které se v nás při počátku podzimu vrství a různě promíchávají, není jednoduché. Možná se různě střídají i podle toho, jaké nové zprávy k naším uším právě v ten moment dolétnou. Třeba se ale shodneme na tom, že velká část z nás pociťuje nejistotu, co všechno nás v budoucnu čeká, nakolik to všechno, co se nyní děje, změní svět okolo nás, ať už ten náš bezprostřední, tak i ten globální.

Můžeme se cítit bezradní, že jsme se octli ve filmu, jehož děj nejsme absolutně sto ovlivnit. Jsme třeba i frustrovaní, že nemáme dostatek nezkreslených a pravdivých informací, podle nichž bychom se mohli rozhodnout, na čí názorovou „stranu“ se dát. Vždyť i vědecká obec se v pohledu přístupu k pandemii v názorech dost rozchází…

Na jaře to bylo náročné a nečekané. A i leckteré vztahy nenadálým sledem událostí ztěžkly a dusily se. Objevily nesoulad ve svém spolužití, postojích, ale např. i v názoru na nakažlivý vir, který navíc přilítnul z režimu, kterému je lidská hodnota a člověčenství dost šumák.

Zažívala jsem situaci, kdy jednomu z páru bylo celé pozdvižení okolo covidu relativně fuk a ten druhý se naopak úzkostně bál…Jasně, že napětí vygradovalo a došlo ke konfliktu, protože si často nejsme schopni odpustit příležitost, toho druhého přišlápnout a ponížit např. větou:

„Prosím tě, ty ale zase přeháníš! Nebuď baba/hysterka/slaboch!“

U mnohých bylo potřeba spolu více mluvit a trpělivě naslouchat tomu druhému. Bylo nutné naslouchat ale především i sám sobě, tomu, co se mnou takováto napjatá situace emočně dělá, v čem mi není dobře, co potřebuji jinak, co změnit …

Některé páry si naopak v úzkém dvojspřeží náramně libovaly a třeba se i citově sblížili…

A jak to máme nyní?

Jak jsme se z 1. vlny poučili?

Jak na 2. vlnu připravili?

Máme dost sil ji zvládnout?

Současný nárůstový vývoj nezměníme, což nás může ubíjet, protože máme pocit, že nemůžeme změnit naprosto nic.

Nezměníme současnou situaci, která přináší neustálé změny a negativní dopady na naši psychiku i fyzické zdraví, ale můžeme i přesto aktivně sami ovlivňovat bezpočet věcí, které mohou mít pro nás přínos. A tím posléze pozitivní dopad i na naše okolí. Co tím mám na mysli?

Už víme, že naše tlusté střevo, je nejen řídícím centrem našeho imunitního systému, ale zároveň i úzce spjaté s naší náladou a psychickým rozpoložením. Že výběrem jídla (např. potraviny s dostatečným obsahem vlákniny, kvašené potraviny) ovlivníme složení střevních mikrobů a tím potažmo nejen svou váhu, zdravotní stav, imunitu, ale i hladinu serotoninu, řídící naše pocity štěstí.

Můžeme tedy velmi aktivně ovlivňovat stav své obranyschopnosti a celkového zdraví – nejen fyzického, ale i toho psychického. Máme možnost dělat maximum pro to, být sami se sebou v rovnováze, optimističtější náladě a psychicky odolnější.

A pak: naslouchejme, komunikujme a sdílejme. Mluvme se svými protějšky o tom, o čem přemýšlíme, pochybujeme, co nás trápí, štve, čeho se obáváme, jak se cítíme a co potřebujeme. Sdílená starost je jen poloviční starost…

A co konkrétně můžeme tedy sami ovlivnit?

To, jak budeme připravení na všechny nadcházející události, změny a i méně prosluněné období.

V mém „podzimním“ balíčku fyzické přípravy + duševní hygieny budou určitě tyto položky:

  • Vitamín D (většina populace má deficit)
  • Probiotika + prebiotika (mikroorganismy střev mají zásadní vliv na imunitu, psychiku, náladu)
  • Zázvor, Echinacea, bylinkové čaje
  • Pestrá strava, ovoce, zelenina, kvašené potraviny
  • Alkohol sporadicky (MUDr. Karel Nešpor by dodal: VŮBEC ŽÁDNÝ! NEBUĎ BAŽÍCÍ DEBIL A VĚNUJ SE RADŠI NÁCVIKU TYPŮ SMÍCHU NEBO PSANÍ BÁSNÍ!)
  • Ideálně 7h spánku
  • Předspánková rekapitulace dne
  • Častý pobyt v přírodě + cvičení/pohyb
  • Otužování (u mě bohužel zatím jen v prostoru sprchy)
  • Obejmutí a fyzický kontakt
  • Radost z drobných věcí všedního dne
  • Úsměv kolemjdoucích
  • Psaní si deníku
  • Masáž
  • Kontakt s přáteli/sdílení
  • Káva + hořká čokoláda
  • Čas na dobrou knihu, výstavu, koncert, divadelní představení
  • Small talk s cizími lidmi (vědecké experimenty potvrzují, že rozpouští špatnou náladu a cítíme se subjektivně šťastnější a spokojenější. Několikavteřinovou konverzaci si navíc užívají nejen extroverti ale údajně i introverti!)

 

A když už jsme u tématu posílení imunity a psychohygieny, doporučuji skvělou knihu „Zdravá střeva“ od J + E Sonnenburgových o naší střevní mikrobiotě, tedy organismech, které v něm sídlí a výzkumu, který už nyní naznačuje, jak enormní vliv má na lidské zdraví a naši náladu.