Náš vnitřní kritik

Náš vnitřní kritik

Při kontaktu s lidmi nám v hlavě velmi často najíždí automatický vnitřní kritik, vrhač rychlých odsudků, nálepek a tvrdých hodnocení, které bohužel leckdy i vyslovíme a druhé tím (z)raníme, zašlapeme do země.

Při mediaci to není jiné. Kritikou, odsudky a útoky se to jen hemží a je velmi náročné se od vnitřního našeptávače odstřihnout a nenechat se jím stáhnout.

Je to tak léta zažitý scénář, který je velmi těžké si zvědomit a změnit ho.
To co si myslíme i říkáme. A zraňujeme…

Když se nám podaří, tuto mysl plivající kritiku stopnout, uvědomit si, jak špatně o druhých, ale často i o sobě smýšlíme, tak pak můžeme cítit pocit viny, naštvanosti a smutku.

Existuje ale cesta, jak z toho ven.
Existuje nástroj, jak to změnit.

A tím je v první řadě přijmutí svých předsudků, aniž bych se za ně bičoval/a, poté práce s nimi, kdy je mohu zázračně přeměnit v něco, co je pro mne a můj život mnohem prospěšnější a zajistí mi do budoucna daleko lepší pocit sám ze sebe, větší laskavost vůči sobě, druhým. Přinese větší porozumění, pro sebe i druhé.

Pokud je silný vnitřní kritik vaše téma, které vás v životě omezuje a chtěli byste pracovat na změně, ráda vás tímto procesem změny provedu. Práce s předsudky a vnitřním kritikem se vyplatí – přináší totiž úlevu a pocit lehkosti.

_
Foto: Petra Hamerská