Výstup z komfortní zóny

Výstup z komfortní zóny

Vystoupila jsem z komfortní zóny. Přesněji řečeno, vylezla!

Otevřela jsem totiž dveře zvídavosti, kterou ve mně nadšené vyprávění jedné mé kamarádky o lezení vyvolalo a šla si to na vlastní kůži zkusit. Na obří lezeckou stěnu!

Co jsem si kromě děsně namožených svalů, které jsem téměř nikdy na svém těle necítila, odnesla?

  • Že dokážu být odvážná i když je ve mně malá dušička
  • Že si nedávám omezení/ hranice týkající se věku
  • Že následovat zvídavosti a odvaze přináší novou životní radost
  • Že dokážu čelit svému strachu z výšek
  • Že si umím v krizové situaci poradit
  • Že si dokážu dát empatii, uvědomit si své potřeby a na ty reagovat

Uvědomila jsem si, že se tato situace dá připodobnit i té, kdy ve vztahu s druhými cítíme obavy a nejistotu vyjádřit co cítíme a potřebujeme. Kdy nedokážeme být ze strachu z reakce druhých sami sebou. Třeba, když už ve vztahu nechceme být, nebo se potřebujeme za sebe postavit.

Kdysi, před mnoha lety, jsem měla z konfliktů fakt strach a obávala se pravdivě a upřímně vyslovit nepříjemné věci. Sdělit, že mi v něčem už není dobře, že to potřebuji jinak. Ta nejistota, jak druhý asi zareaguje, mě úplně děsila.

Napadá mě, že je to vlastně dost obdobný scénář, kterým si můžeme projít před tím, než tomu druhému řekneme něco, z čeho máme sevřenou hruď.

Zastavit se, jako já uprostřed lezecké stěny, zmapovat svůj stav, to jak se v té situaci cítím, co potřebuji a pak si dodat odvahu a udělat to! Vydat se do neznáma. Prostě vyskočit ze své komfortní zóny a zkusit to jinak. Pomůže i dovednost nenásilné komunikace, aby ten druhý neměl pocit, že je na něj páleno jak z kulometu.

Při osobních konzultacích, kdy řešíme obtížnou komunikaci ve vztazích a konflikty, se téma sebeempatie, uvědomování si vlastních potřeb a osobní odvaha postavit se sám/sama za sebe nezřídka odkrývá. Je dobré umět s pocity, potřebami, ale i strachem pracovat.

Pokud potřebujete podporu někoho nestranného, schopnost se otevřeně, přesto neútočně vyjadřovat a třeba i dodání odvahy k věcem, kterých se bojíte, jste u mě správně.

Mám s dodáváním odvahy a sebeempatií velkou zkušenost.

_
Foto: Lezecké centrum SmíchOFF